ZORLU HOLDİNG, GSR CAPITAL İLE İMZALADIĞI ORTAKLIK ANLAŞMASIYLA GELECEĞİ BELİRLEYECEK GLOBAL ŞİRKETLER LİGİNE ADIM ATTI

Yenilikçi teknolojilere yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Zorlu Holding, geleceğin petrolü olarak tanımlanan pil teknolojisi konusunda Türkiye’yi küresel pazarlarda öne çıkaracak, stratejik bir ön anlaşmaya imza attı.  GSR Capital ile yapılan iki farklı ortaklık çerçevesinde, 2023 yılına kadar toplam 4,5 Milyar Dolar’lık yatırım yapacaklarını açıklayan Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül “Yapılan bu ortaklık anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilecek yatırımlarla uzun vadede Türkiye ekonomisine 6 Milyar Dolar tutarında yüksek katma değerli ihracat geliri ve 4.000 kişiye de istihdam sağlanacak. Yatırımı 2018’de başlayacak ve 2023’te tamamlanarak devreye alınacak, 25 bin MW kapasiteli batarya fabrikasıyla ise 500 bin adet elektrikli araca batarya sağlayacağız” dedi.  İmza töreni sonrasında duygu ve düşüncelerini dile getiren GSR Capital Eş-başkanı Jianghua Su ise “Zorlu Grubu ile hayata geçireceğimiz pil üretim tesisi ile geleceğin global inovasyon ekonomisinin en güçlü oyuncularından biri olmak için hep birlikte çalışacağız” dedi.

Zorlu Holding, yenilikçi enerji sistemleri ve yüksek performanslı pil teknolojileri başta olmak üzere birçok inovatif şirkete yatırım yapan GSR Capital ile 4,5 Milyar Dolar’lık yatırımı içeren ve iki alanı kapsayan ortaklık için ön anlaşma imzaladı.

Bu anlaşma ile GSR Capital, Zorlu Grubu şirketlerinden Vestel ile elektrikli otomobiller ve enerji depolama pillerine yönelik 25 bin megavatlık potansiyel kapasiteye sahip olması hedeflenen bir mega batarya fabrikasını yüzde 50 ortaklıkla kuracak.

GSR Capital, ayrıca, Türkiye’de yeni nesil madenciliğin Ar-Ge ve teknoloji üssü konumundaki Zorlu Holding’in grup şirketlerinden Meta Nikel’e yüzde 50 ortak olacak.

Her iki yatırım, yaratacağı Ar-Ge potansiyeli ve know-how ile aynı zamanda Zorlu Holding’i geleceğin akıllı dünyasında trendleri belirleyecek global grupların arasına taşıyacak.

Konuyla ilgili düzenlenen toplantıya GSR Capital Eş-başkanı Jianghua Su, yatırım yaptığı, üstün kaliteli elektrikli araçların tasarımı ve üretimine odaklanan NEVS Yönetim Kurulu Başkanı Kai Johan Jiang, CEO’su Stefan Tilk ve Hissedar Temsilcisi Chao Ma, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Olgun Zorlu, Selen Zorlu, Şule Zorlu, Emre Zorlu, Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül Vestel Şirketler Grubu Başkanı Turan Erdoğan, Maden Grubu Başkanı Orhan Yılmaz katıldı.

Yapılan bu ortaklık anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilecek yatırımlarla uzun vadede Türkiye ekonomisine 6 Milyar Dolar tutarında yüksek katma değerli ihracat geliri ve 4.000 kişiye de istihdam sağlanacak. Anlaşma kapsamında ayrıca, iki grubun malzeme, mekanik ve yazılım alanlarında Çin ve Türkiye’de AR-GE merkezleri kurması hedefleniyor. 2018 yılı içerisinde, batarya paketleme işleminin başlaması, ardından da 4 yıllık bir dönem içinde komple batarya üretimine yönelik yatırımın tamamlanması hedefleniyor. Yatırımı 2018’de başlayacak ve 2023’te tamamlanarak devreye alınacak tesis ara mamulden yazılıma kadar tüm süreçleri kapsayacak ve yılda 25 bin MW kapasiteyle batarya üretecek.

Düzenlenen imza töreni sonrasında duygu ve düşüncelerini dile getiren GSR Capital Eş-başkanı Jianghua Su,GSR Capital olarak, yıllardır yeni enerji teknolojilerinin endüstriyel çapta üretimine odaklanmış durumdayız. Türkiye’nin gücüne, dinamizmine ve potansiyeline inanıyoruz. Türkiye’nin en yenilikçi gruplarından biri olan Zorlu Holding ile yaptığımız bu ortaklık, bizi geleceğe taşıyacak olan Avrupa’da iş geliştirme çalışmalarımızın en önemli parçalarından biri olacak. Zorlu Holding ile nikel, kobalt ve batarya üretimi için yaptığımız bu işbirliği kazan-kazan prensibine dayalı dikey bir entegrasyonu olanaklı kılacak. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın kendi alanında ilk 10 tesisi içerisinde yer alan Meta Nikel gibi muazzam bir tesisi hayata geçiren Zorlu Holding’in vizyonu, girişimci ruhu ve cesaretini takdir etmemek mümkün değil.. Şimdi hep birlikte el ele vererek yapacağımız yatırımlarla buradan dünyanın birçok ülkesine yüksek katma değerli ürünler ihraç edeceğiz. Elektrikli otomobillerle birlikte enerjinin depolaması ile ilgili her alana yenilikçi ürünler sunmak için güç birliği yapacağız. Bu vizyonunun bir parçası olarak hayata geçireceğimiz pil üretim tesisi ile geleceğin global inovasyon ekonomisinin en güçlü oyuncularından biri olmak için hep birlikte çalışacağız. Bu ortaklığın GSR Capital, Zorlu Grubu ve Türkiye için yepyeni başarıların ilk adımı olmasını diliyorum.” dedi.

GSR Capital ile yapılan iki farklı ortaklık çerçevesinde 2023 yılına kadar toplam 4,5 Milyar Dolar’lık yatırım yapmış olacaklarını açıklayan Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül şöyle konuştu: “GSR Capital ile çok geniş kapsamlı bir anlaşma yapıyoruz. Öncelikle GSR Capital, Grubumuzun girişimci ruhu ve sanayici kimliği ile kurduğu Avrupa ve Türkiye’nin ilk nikel-kobalt işletme tesisi Meta Nikel’e yüzde 50 oranında ortak olacak. Bu ortaklıkla birlikte mevcutta 10 bin ton olan kapasitemizi yapacağımız yatırımlarla 4 kat arttırarak 40 bin tona çıkarmayı planlıyoruz. Şu anda Gördes’te konsantre nikel üretiyoruz. Ortaklık kapsamında Gördes’te yapacağımız sülfat yatırımı ile pillerde kullanılan nikel sülfat ve kobalt sülfat üretimi de yapmaya başlayacağız. Ayrıca Gördes’te, hâlihazırda ithal ettiğimiz, nikel üretim proseslerinde kullanılan sülfürik asidi de kendi bünyemizde üretmek için yeni bir tesis yatırımız olacak. Diğer taraftan yine Eskişehir’deki sahamızda, 20 bin tonluk nikel sülfat ve kobalt sülfat tesisi kuracağız. Böylece Meta Nikel şirketimizin kapasitesi 4 katına çıkarken, ürettiğimiz nikelin katma değeri daha da artacak.”

Yüngül kurulması planlanan batarya üretim tesisi ile ilgili olarak ise, bu yatırımın uzun soluklu bir yolculuğun ilk aşamasını oluşturduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “İşe ilk önce elektrikli otomobiller ve enerji depolama için pil paketleme tesisinin kuruluşu ile başlayacağız. Önümüzdeki dönemde de 25 bin megavatlık pil yatırımı için, ortalama 300 bin metrekarelik bir alanda mega bir pil üretim tesisi kurma olanaklarını da araştırıyoruz. 2018’de pil üretimimizin başlamasını ve 2023 yılında tamamlanarak aktif olmasını hedefliyoruz. Böylece telefonlar ile başlayan şimdi elektrikli otomobillerde ve enerjinin depolanmasında da kullanılan pil yatırımı ile Türkiye’de ekonomik büyümeye katkı sağlayacağız. Meta Nikel’de 1 milyar dolara ara mamul ihraç edecekken katma değerli bir ürün haline getirip 6 Milyar Dolar’lık ihracat yapmış olacağız. Bu işbirliğiyle aslında otomobilin beyni olarak tanımlayabileceğimiz pili ürettiğimiz ve bu alanda oyun kurucular arasına girdiğimiz bir atılımdan bahsediyoruz.”

Dünya pazarına dünya ölçeğinde ürün

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, Meta Nikel’de yaptıkları işin üst düzey teknoloji içerdiğini, dünyanın önde gelen yatırım şirketlerinden, elektrikli araç sektörüne yatırım yapmaya 2007’de başlayan ve bu sektörde büyük bir rekabet gücü kazanan GSR Capital ile yapılan ortaklık ile daha katma değerli nikel ürünlere odaklanacaklarını belirtti. Yüngül bu konuda şöyle konuştu: “Meta Nikel tesisimiz zaten bu anlamda Türkiye’de yeni nesil madenciliğin Ar-Ge ve Teknoloji üssü konumunda. Proses yönetiminde çok ciddi bir yol aldık. Şimdi sıra daha katma değerli nikel formları üretmeye geldi. Bunu üretmek için gerekli teknoloji ve insan kaynağına sahibiz. Ancak bunun da ötesinde ölçek ekonomisi avantajını sağlamayı hedefliyoruz. Dünya pazarına ürün sunabilmeniz için dünya ölçeğinde üretim yapmanız gerekiyor. Meta Nikel’deki yatırımımızın temel sebebi de bu. Artık 4 kat daha fazla üretip, daha katma değerli ürün ihraç edeceğiz. 2023’te devreye alacağımız 25 bin MW kapasiteli batarya fabrikası ile ise 500 bin adet elektrikli araca batarya sağlayacağız. Bu yolda GSR Capital gibi global bir grupla gücümüzü birleştirmenin bize büyük bir sinerji kazandıracağına inanıyoruz. GSR Capital’in yatırım ekosisteminde yaratacağımız sinerji bize daha büyük kapılar açacaktır.” 
Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Linkedin'de Paylaş