SOSYAL SORUMLULUK

Meta Nikel Kobalt olarak, bireyler gibi kurumların da yaşadıkları topluma karşı 'vatandaşlık' sorumluluğu taşıdığına inanıyoruz.

Meta Nikel Kobalt olarak, bireyler gibi kurumların da yaşadıkları topluma karşı 'vatandaşlık' sorumluluğu taşıdığına inanıyoruz. 'Kurumsal Vatandaşlık' olarak tanımladığımız bu anlayış ile yaptığımız her işin bulunduğumuz bölgeye, ülkemize ve dünyamıza değer katması gerektiğini biliyoruz.  

Bu anlayış ile Manisa'nın Gördes ilçesindeki tesisimizin kuruluş aşamasından başlayarak, işimiz ile birlikte, tesisimizin bulunduğu bölgenin de sosyal, kültürel ve ekonomik olarak gelişmesine odaklandık. Bu çerçevece "Çiçekli-2 Göleti", "Celal Bayar Üniversitesi Gördes Meslek Yüksekokulu İnşaatı", "Balıkesir İli Milli Ağaçlandırma Seferberliği" ve "Tavşanalanı Ağaçlandırması" başta olmak üzere birçok farklı sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik.

Çiçekli-2 Göleti

DSİ tarafından planlaması yapılan ancak yapımına uzun süre başlanamayan Çiçekli Beldesi'ndaki Çiçekli Göleti, Çiçekli Beldesi'nin sulama ihtiyacını giderirken, Kalemoğlu Köyü'nün tarım arazilerinin su altında kalmasına sebep olacaktı. Fayda yaratırken, bir başka yerleşim bölgesine zarar verecek olan bu proje için hemen harekete geçtik. DSİ ile yaptığız görüşmeler sonucunda gölet projesinin daha uygun bir yere taşınmasını sağladık ve Çiçekli-2 Göleti adıyla yapımının tamamını üstlendik. Bölgeye üç buçuk milyon metreküplük bir gölet inşa ederken tek bir ağacın bile zarar görmeden titizlikle yürütttüğümüz projede, 200 bin adet ağaç diktik. Bugün bu proje, bölgenin tarımsal sulama ihtiyacı ile birlikte tesisimizin de su ihtiyacını karşılıyor.  İlk planlamada tarım arazilerini kaybetme riski ile karşı karşıya kalan Kalemoğlu Köyü de tarım arazilerinin yanısıra  Çiçekli-2 Göleti çevresinde eşsiz bir piknik alanına da kavuştu.

Celal Bayar Üniversitesi Gördes Meslek Yüksekokulu İnşaatı

Geçmişte kendine ait bir binası olmadığı için kapanmak ile karşı karşıya kalan Celal Bayar Üniversitesi bünyesindeki Gördes Meslek Yüksekokulu, başta Meta Nikel Kobalt olmak üzere Gördesli işadamları ve bölge şirketlerinin desteği ile Gördes Yüksekokulu Öğrencilerine ve Okullarına Yardım Derneği koordinasyonunda yeniden hayat buldu. Gördes Meslek Yüksekokulu bu güçbirliği ve onun doğurduğu özveri ile devlet kaynağı kullanılmadan 2008 yılında yeni binasına taşındı.

Balıkesir İli Milli Ağaçlandırma Seferberliği

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı kampanya çerçevesinde Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen Balıkesir İli Milli Ağaçlandırma Seferberliği çalışmalarına katkı sağladık. Kampanya sonucunda Balıkesir Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, Akçal ve Soğanbükü köylerinin sınırları içinde 52 hektarlık saha '1923 Cumhuriyet Ormanı'na kavuştu.

Tavşanalanı Ağaçlandırması

Bir başka ağaçlandırma projemizi de İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Gördes Orman İşletme Müdürlüğü ile işbirliği yaparak Gördes İlçesi Tavşanalanı Mevkii'nin kuzeyinde 90 hektarlık bir alanda hayata geçirdik. Finansmanının tamamı şirketimiz tarafından karşılanan ağaçlandırma projesi kapsamında, 230.000 adet çam fidanının dikimi yaklaşık 180 kişilik bölge halkının istihdamı ile 1,5 aylık bir süre içerisinde tamamlandı.

Öğrenci Bursları

Daha iyi bir dünya hayali için geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi desteklemeyi sürdüren Zorlu Holding’in ortaya koyduğu toplumsal sorumluluk vizyonu doğrultusunda çocuk ve gençlerimize yönelik karşılıksız eğitim bursları vermeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Meta Nikel olarak her eğitim yılında, Gördes ilçesi ve bağlı köylerinde eğitim gören, 100’ün üzerinde çocuk ve gencimize, verdiğimiz burslarla destek oluyoruz.

Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Linkedin'de Paylaş